Íme a XXI. század műanyagból, törhetetlen üvegből és fémből épült városa. A tudomány és űrutazás fellegváraként képzelték el a jövő városait a múlt század közepén.
Éppen csak belekóstoltunk a kétezres évekbe, és rengeteg minden történhet még ebben a században, úgyhogy ki tudja, lehet, hogy ez az álom is valóra válik.
A fenti tervről azonban már biztosan kijelenthetjük, hogy megvalósítása kissé túlfut a tervezett időponton. “Az üvegkupola alatt a friss tavaszi időjárást élvezheti egész évben.” – írta az 1957-es magazin. A “fém keménységű üvegkupola” olyan házat és kertet borít, ahol mindent a napenergia működtet. Ezért aztán ha nem is kacsalábon, de a kupola alatt forog az épület, hogy napraforgóként követhesse a Napot. A magazin újságírói szerint már 1989-ben ilyen félig nyitott, negyedgömb-otthonok sorakoznak majd Kaliforniában.
Persze, ha teljes egészében nem is valósultak (még) meg ezek az évtizedekkel ezelőtt született elképzelések, azért vannak olyan részeik, amelyek valósággá váltak.
A napkollektorokkal borított háztetők Magyarországon is lassan megszokott látvánnyá válnak. A tv-s óra is létezik már, de az első űrváros felépítésére még várni kell (bár a hírek szerint talán már nem is olyan sokat).
Érdemes tehát álmodozni a jövő városairól. Az álmok gyakran valóra válnak.
(Vagy mégsem?)
Címkék: családiház, festmény, jövő, napenergia, otthon, város