1910. március 6-án a Vasárnapi Újság című hetilapban fényképes beszámolót láthattak az olvasók a budapesti állatkertben folyó építkezésekről.
Ekkor épült a Fővárosi Állat- és Növénykert ma is látható épületeinek többsége.
Az 1866-os megnyitás után néhány évvel elmúlt az újdonság varázsa, csökkent az állatkert látogatóinak száma. Mutatványosok, komédiások bemutatóival és sorsjegykibocsátással próbálták újra idecsalogatni az embereket. 1884-től néprajzi mutatványok során távoli népekkel ismerkedhettek a látogatók. 1896-ban egy egész afrikai törzs költözött az állatkert területére. 1890-től kezdve sok új, egzotikus állatot sikerült vásárolni és 1896-ra rekordokat ért el a bevétel és a látogatószám is.
1907-ben azonban mégis csődbe jutott a budapesti állatkert. Ekkor vásárolta meg a főváros, és ekkor kapta új nevét is: Budapest Főváros Állat- és Növénykertje.
Az eredeti épületeket lebontották. Az 1909 és 1912 között zajló nagy újjáépítés képeit láthatjátok.
Tervezők:
Bagolyvár: A műromot Koch Henrik és Szkalnitzky Antal tervezte. Az 1909-1912-es átépítés során Kós Károly és Zrumeczky Dezső tervei alapján kissé átépítve mai helyén újra felépítették. Azóta többször átépítették.
Bölényház: A Kós Károly és Zrumeczky Dezső tervezőpáros épülete 1944-ben elpusztult. Az eredeti tervek alapján 2010-ben született újra a Bölényház.
Elefántház: Neuschloss Kornél tervei alapján épült.
Majomház: A mai Madagaszkár ház egykor Majomháznak épült Kós Károly és Zrumeczky Dezső tervei szerint.
Szarvasház: Szintén Kós Károly és Zrumeczky Dezső épülete, melyet 1984-ben lebontottak, hogy helyén felépülhessen az Új Majomház. Ekkor a gerendákat gondosan beszámozták és elraktározták. 1987?1988 között épült fel újra az eredeti épülettel megegyező formában, az eredeti építőanyagok felhasználásával.
forrás: epa.oszk.hu, hu.wikipedia.org, zoobudapest.com,
Címkék: állatkert, Budapest, Koch Henrik, Kós Károly, Neuschloss Kornél, Szkalnitzky Antal, XIV. kerület, Zrumeczky Dezső