Nem tudom, ti hogy vagytok vele, nekem néha olyan nehéz elképzelni, hogy a felnőttek is voltak egyszer gyerekek. Kicsik meg rosszcsontok, játszottak és leckét írtak, szóval igazi gyerekek, mint most ti.
Képzeljétek, a városok is éppúgy nőnek, növekednek, mint az élőlények. Ahogy egyre több ember érkezik a városokba, azoknak egyre több házra van szükségük, a házaknak pedig egyre több helyre, ahol felépülhetnek. Mint a Kisgömböc, aki egyre nőtt, nőtt a sok embertől akit bekapott.
Réges-régen három város élte külön életét a Duna partján: Pest, Buda és Óbuda, majd 1873-ban belőlük lett Budapest. Találtam egy nagyszerű rajzot, melyen Pest városát láthatjátok, még gyerekkorában.
Gondolom, most töritek a fejeteket, hol is lehet ma az a Duna-ág ami a városfalon kívül haladt, és ami miatt olyan, mintha Pest egy szigeten gyerekeskedett volna.
Nos, az a meder ma már nem létezik. Rákos-ároknak hívták és már nagyon-nagyon régen kiszáradt, csak a Duna áradásakor telt meg néha vízzel. Egyébként csak az esővíz és szennyvíz folydogált benne és bizony ez volt Pest szemetese is. Ebbe az árokba hordták a város lakói a szemetüket. A mocsaras, bűzlő árkot végül az 1838-as árvíz után földdel feltöltötték.
No, de hogy mennyire volt még gyerek Pest ezen a rajzon, az kiderül a következő képről, ahol megpróbáltam ráilleszteni a mai térképre a régit.
Bizony, az egykori Rákos-árok a mai Nagykörút alatt húzódott. Nem teljesen követi a Nagykörút a régi Duna-meder vonalát, de majdnem.
És hogy a kicsi se maradjon le, elmesélem nektek, hogy a Kiskörút is egy régi árok, mégpedig a várárok helyén halad. A városfal előtti várárokban egykor szintén a Duna folyt, de az 1700-as években feltöltötték.
Még egy érdekességet megfigyelhettek az egymásra illesztett térképeken. A régi városfalon négy kapu volt. Ide futottak be az ország fő útjai. Láthatjátok, hogy ezek az útvonalak megmaradtak és a mai Budapest legnagyobb és legforgalmasabb útjai lettek.
Még egy kis segítség, hogy könnyebb legyen elképzelni, meddig tartott Pest városa:
felső sor: A: Március 15. tér – Belvárosi plébániatemplom, mellette B: Ferenciek tere – Belvárosi Ferences Templom
alsó sor: C: Váci utca – az egykori Domonkos templom ma Angolkisasszonyok Temploma.
Az utolsó képen a Hatvani kapu látható, ami az Astoria Szállónál állt.
Próbáljátok bejárni Pest városát, higgyétek el, nem is lesz olyan hosszú séta.
Itt olvastam a várárokról és a régi Duna-mederről:
http://dunaiszigetek.blogspot.com
Címkék: Astoria, belváros, Budapest, Duna, Ferenciek tere, Kiskörút, Március 15. tér, nagykörút, Pest, Rákóczi út, templom, Üllői út, V. kerület, Váci út, Váci utca, városfal, városkapu